NSW Nominees for 2015 MIGAS Awards

23 June 2015

MIGAS would like to acknowledge the Australian Apprentice and Trainee nominees for the NSW MIGAS Awards Night, held in Sydney on the 19th June 2015.

As in every year, MIGAS is incredibly proud of the exceptional quality of nominees we have received during the Awards Night process. Each and every nominee is a testament to the hard work and commitment it takes to complete a trade training certificate. Congratulations!

Announcing the nominees for the 2015 NSW MIGAS Awards Night...

School-based

Jade Ernst Cert II Retail Services Beau Grant Cert II Engineering Vika Mainuu Cert II Retail Services

Jade Ernst
Certificate II in Retail Services
Reading Cinemas Maitland

Beau Grant
Certificate II in Engineering
Nupress Tools

Vika Mainuu
Certificate II in Retail Services
Reading Cinemas Maitland

     
Elliott Thompson Cert II Warehousing Operations    

Elliott Thompson
Certificate II in Warehousing
Operations
Roadhound Electronics

   

 

Trainees

Robert Alam Certificate IV in Human Resources Christopher Archibald Certificate III in Transport & Logistics Stephanie Dowling Certificate III in Business Administration

Robert Alam
Certificate IV in Human Resources
Veolia

Christopher Archibald
Certificate III in Transport & Logistics
Jaybro Civil & Safety Products

Stephanie Dowling
Certificate III in Business Administration
Pivotal Business Systems

     
Jessica Fiatarone Cert IV Business Services Mathew Hill Certificate III in Warehousing Operations Brendan Lucas Certificate IV in Engineering Drafting

Jessica Fiatarone
Certificate IV in Business Services
BOC Ltd

Mathew Hill
Certificate III in Warehousing
Operations
AustWorld Commodities

Brendan Lucas
Certificate IV in Engineering Drafting
Pacific Steel Constructions

     
Hannah Lyons Certificate III in Printing and Graphic Arts Troy Masters Certificate III in Warehousing Operations Mark McLoughlin Certificate III in Warehousing Operations

Hannah Lyons
Certificate III in Printing and Graphic Arts
Jaybro Civil & Safety Products Arndell Park

Troy Masters
Certificate III in Warehousing Operations
Jaybro Civil & Safety Products Coffs Harbour

Mark McLoughlin
Certificate III in Warehousing Operations
Globe Australia

     
Beau Stokes Certificate III & IV in Warehousing Operations Jackson Sykes Certificate III in Automotive Sales (Spare Parts Interpreting)  

Beau Stokes
Certificate III & IV in Warehousing Operations
Roadhound Electronics

Jackson Sykes
Certificate III in Automotive Sales
(Spare Parts Interpreting)
Heritage Motor Group

 

 

Apprentices

Allen Alex Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration Ershad Barakat-Sari Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration Brightman Jake Certificate III in Retail Nursery

Alex Allen
Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration
Hirotec Maintenance

Ershad Barakat-Sari
Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration
Hirotec Maintenance

Jake Brightman
Certificate III in Retail Nursery
Flower Power

     
Canning Thomas Certificate III in Locksmithing Elliott Michael Certificate III in Automotive Body Repair Technology Eccleston Brendan Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Boilermaki

Thomas Canning
Certificate III in Locksmithing
Integrity Locksmiths & Security

Michael Elliott
Certificate III in Automotive Body Repair Technology
Borcat Trailers

Brendan Eccleston
Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Boilermaking)
Hedweld Engineering

     
Freeman Jayden Certificate III in Landscape Construction Gavin Luke Certificate III in Electronics and Communications Greenwood Patrick Certificate III in Electrotechnology

Jayden Freeman
Certificate III in Landscape Construction
Peermark Landscaping and Kerbing

Luke Gavin
Certificate III in Electronics and Communications
Roadhound Electronics

Patrick Greenwood
Certificate III in Electrotechnology
Hedweld Engineering

     
Griffiths Mitchell Certificate III in Retail Nursery Hicks Jeremy Certificate III in Production Nursery Hill Georgie Certificate III in Production Nursery

Mitchell Griffiths
Certificate III in Retail Nursery
Flower Power

Jeremy Hicks
Certificate III in Production Nursery
Arborglen

Georgia Hill
Certificate III in Production Nursery
Arborglen

     
Hudson Ben Certificate III in Electrotechnology Margos Andrew Certificate III in Engineering – Mechanical Trade Matinca Nathan Certificate III in Air-Conditioning and Refrigeration

Benjamin Hudson
Certificate III in Electrotechnology
Hirotec Maintenance

Andrew Margos
Certificate III in Engineering – Mechanical Trade
Arnott’s Biscuits

Nathan Matinca
Certificate III in Air-Conditioning and Refrigeration
Hirotec Maintenance

     
McKenzie Tristan Certificate III in Engineering - Mechanical Trade (Fitting and Mungoven Joshua Certificate III in Automotive Mechanical Technology (Plant Mecha Perram Jake Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Sheet Metal)

Tristan McKenzie
Certificate III in Engineering - Mechanical Trade (Fitting and Turning)
Hedweld Engineering

Joshua Mungoven
Certificate III in Automotive Mechanical Technology (Plant Mechanic)
AJW Earthmoving Services

Jake Perram
Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Sheet Metal)
EMJAY Process Systems

     
Reid Daniel Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Boilermaking) Shaw Gordon Certificate III in Locksmithing Townsend Shaunee Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Sheet Metal

Daniel Reid
Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Boilermaking)
Emeco Group

Gordon Shaw
Certificate III in Locksmithing
Integrity Locksmiths & Security

Shaunee Townsend
Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Sheet Metal)
CitiWide Constructions

     
Williams Isaac Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Boilermaking) Zerafa Nathan Certificate III in Heavy Commercial Vehicle Mechanical Technology  

Isaac Williams
Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Boilermaking)
All Construction Engineering

Nathan Zerafa
Certificate III in Heavy Commercial Vehicle Mechanical Technology
IVECO Trucks

 

 

The winners have been announced at each event, with the State Winners of the Year for New South Wales flown to Brisbane to join the Western Australia, Victoria and Queensland State Winners in the running for the National Awards, held in conjunction with the Queensland event on the 24th July.

All events have now been held except for the Queensland/National Awards. Tickets are still available! Bookings are essential, so RSVP soon to make sure you don’t miss out!

Book your tickets for the Queensland/National event here >

You might also be interested in checking out the prestigious Awards Nights that have already been held!

2015 Victoria Awards >

2015 WA Awards >

Stay tuned for the NSW winners announcements soon!

Comments

No one has commented on this page yet.

Leave a comment

Join the MIGAS mailing list

Subscribe to know first about Apprenticeship Jobs

Join our Mailing List