QLD Nominees for 2015 MIGAS Awards

14 July 2015

In just under two weeks, MIGAS will host our fourth and final Annual Awards Night in celebration of our Queensland Apprentices, Trainees, School-based Apprentices and Trainees and Host Employers, as well as award the Australian National titles for 2015.

After hosting successful events in Western Australia, Victoria and New South Wales, the Queensland MIGAS Awards Night will be held on the 24th July in the Legends Room at The Gabba. By far our largest Awards Night and the most anticipated date on the MIGAS calendar, this year the Queensland Awards Night will seat over 340 guests, who come together to celebrate 47 apprentice, trainee and school-based nominees.

And the nominees are…

School-based

 Farrugia Rooke Certificate II Engineering  Frawley Jacqui Certificate II Business  Jones Jackson Certificate II Engineering

Rooke Farrugia
Certificate II in Engineering
North Coast Diesel Services

Jacqueline Frawley
Certificate II in Business
Vac Group

Jackson Jones
Certificate II in Engineering
Woodlands Enterprises

     
 Lohrey Nick Certificate III Engineering  Massie Jacob Certificate II Engineering  Owen Robbie Certificate II Automotive Services

Nick Lohrey
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade
(Diesel Mechanic)
Anglo American Coal

Jacob Massie
Certificate II in Engineering
A2Z Sheetmetal

Robert Owen
Certificate II in
Automotive Servicing
Action Auto Group

 

Trainees

 Cole Casey Certificate III Business  Helton Sidne Certificate III Business  Humphries Karli Certificate III Business

Casey Cole
Certificate III in Business
MIGAS Apprentices & Trainees

Sidne Helton
Certificate III in Business
Fisher Adams Kelly

Karli Humphries
Certificate III in Business
Prime Group

     
 Saba Kamilla Certificate III Business Administration    

Kamilla Saba
Certificate III in
Business Administration
Bank of Queensland

   

 

Apprentices

 Atkins Luke Certificate III Electronics and Communications  Balaban Phillip Certificate III Electrotechnology Certificate III Instrumentatio  Berkhout Haydn Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Moulding)

Luke Atkins
Certificate III in Electronics
& Communications
Associated Scale Services

Phillip Balaban
Certificate III in Electrotechnology
& Certificate III in Instrumentation
Coogee Chemicals

Haydn Berkhout
Certificate III in Engineering –
Fabrication Trade (Moulding)
Fielding Foundry

     
 Bishop Andrew Certificate III in Mobile Plant Technology  Blackman Adam Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner  Brondello Jake Certificate III in Mobile Plant Technology

Andrew Bishop
Certificate III in
Mobile Plant Technology
CJD Equipment

Adam Blackman
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
Caltex Refineries

Jake Brondello
Certificate III in
Mobile Plant Technology
CJD Equipment

     
 Cavanagh Darcy Certificate III in Electrotechnology  Conlon Sean Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Diesel Mechanic)  Coombes Matthew Certificate III in Electrotechnology

Darcy Cavanagh
Certificate III in Electrotechnology
RoadTek Consulting

Sean Conlon
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Diesel Mechanic)
Tenkate Group

Matthew Coombes
Certificate III in Electrotechnology
RoadTek Consulting

     
 Cornford Jarred Certificate III in Engineering – Fabrication Trade (Fitter & Tur  Gunter Benjamin Certificate III in Automotive Diesel Technology  Harper Joshua Certificate III in Automotive Mechanical Technology

Jarred Cornford
Certificate III in Engineering –
Fabrication Trade (Fitter & Turner)
P&W Marine Engineers

Benjamin Gunter
Certificate III in Automotive
Diesel Technology
Penske Power Systems

Joshua Harper
Certificate III in Automotive
Mechanical Technology
IVECO Trucks

     
 Hewitt Daniel Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner  Howes Jake Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner)  Hudgson Ben Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner)

Daniel Hewitt
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
Hitec Fluid Power

Jake Howes
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
P&W Marine Engineers

Benjamin Hudgson
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
P&W Marine Engineers

     
 Lever Saxon Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Mechanical Fitter  Lilley Brad Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner)  Mathieson Joseph Certificate III in Mobile Plant Technology

Saxon Lever
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Mechanical Fitter)
Laing O’Rourke

Bradley Lilley
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
Hydraulics Specialists Australia

Joseph Mathieson
Certificate III in
Mobile Plant Technology
CJD Equipment

     
 Milan Luke Certificate III in Mobile Plant Technology  Molachino Justin Certificate III in Electrotechnology  Newbegin Joshua Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turn

Luke Milan
Certificate III in
Mobile Plant Technology
CJD Equipment

Justin Molachino
Certificate III in Electrotechnology
Anglo American Coal

Joshua Newbegin
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
Austube Mills

     
 Nicholson Joshua Certificate III in Engineering – Mechanical Trade  Park Ethan Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner)  Park James Certificate III in Electrotechnology

Joshua Nicholson
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Mechanical Fitter)
Twin Discs (Pacific) Pty Ltd

Ethan Park
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
Queensland Brain Institute

James Park
Certificate III in Electrotechnology
Shellby Power

     
 Peach Ross Certificate III in Electrotechnology & Certificate III in Instrumenta  Reedy Thomas Certificate III in Air-Conditioning and Refrigeration  Reuben Milos Leon Certificate III in Boilermaking

Ross Peach
Certificate III in Electrotechnology
& Certificate III in Instrumentation
Coogee Chemicals

Thomas Reedy
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade
(Air-Conditioning & Refrigeration)
Triple M Mechanical Services

Leon Reuben-Milos
Certificate III in Engineering –
Fabrication Trade (Boilermaking)
Tuff Trailers

     
 Ryall Mitchell Certificate III in Mobile Plant Technology  Singleton Daniel Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration  Smith Aaron Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner)

Mitchell Ryall
Certificate III in
Mobile Plant Technology
CJD Equipment

Daniel Singleton
Certificate III in Air-Conditioning
& Refrigeration
HADEN

Aaron Smith
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
Laing O’Rourke

     
 Taylor Luke Certificate III in Engineering – Mechanical Trade (Fitter & Turner)  Thorn Bryce Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration  Tribe Kevin Certificate III in Automotive Mechanical Technology

Luke Taylor
Certificate III in Engineering –
Mechanical Trade (Fitter & Turner)
Parmalat Australia

Bryce Thorn
Certificate III in Air-Conditioning
& Refrigeration
Triple M Mechanical Services

Kevin Tribe
Certificate III in Automotive
Mechanical Technology
IVECO Trucks

     
 Wesener Ben Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration  Williams Callum Certificate III in Air-Conditioning & Refrigeration  Wilson Sam Certificate III in Electrotechnology

Benjamin Wesener
Certificate III in Air-Conditioning
& Refrigeration
Triple M Mechanical Services

Callum Williams
Certificate III in Air-Conditioning
& Refrigeration
HADEN Rockhampton

Sam Wilson
Certificate III in Electrotechnology
Johnson Controls

     
 Zeimer Emma Certificate III in Electrotechnology    

Emma Zeimer
Certificate III in Electrotechnology
MIGAS

   

 

The State winners from the 2015 events held in Western Australia, Victoria and New South Wales join this year's Queensland winners (announced at the event on the 24th July!) in the running for the National titles, held in conjunction with the Queensland event.

You might also be interested in checking out the prestigious Awards Nights that have already been held!

2015 NSW Awards >

2015 Victoria Awards >

2015 WA Awards >

Comments

No one has commented on this page yet.

Leave a comment

Join the MIGAS mailing list

Subscribe to know first about Apprenticeship Jobs

Join our Mailing List